منو

میزبانی وب و هاست چیست؟

windows
linux

فضای وب، در اصل فضای تخصیص داده شده به هر سایت درون هارد یک سرور در اینترنت است. شما می‌توانید فایل‌ها، عکس‌ها، ایمیل ها، بانک اطلاعاتی و یا کلاً هر چیز مورد علاقه خود یا مورد نیاز وب سایت را درون این فضا قرار دهید. این فضا مانند همان فضای هارد کامپیوتر شخصی شما می‌باشد با این تفاوت که این هارد در اینترنت قرار دارد و همیشه و در تمام طول روز و از تمامی نقاط جهان قابل دسترسی است.

این فضای وب به طور عمومی میزبانی وب یا هاست شناخته می‌شود.

تفاوت میزبانی ویندوز و لینوكس

در زمینه میزبانی وب همواره دو سیستم‌عامل مهم وجود داشته است: هاست ویندوز و هاست لینوکس
مهم‌ترین سوالی که همواره در این زمینه از ما می‌شود آن است که کدام سیستم برای سایت ما مناسب است؟ ویندوز یا لینوکس؟ پاسخ ما با توجه به هدف شما از داشتن وب‌سایت و برنامه‌ای که برای آن سایت در نظر دارید متفاوت است.

معمولاً سرورهای ویندوز قابلیت‌های بیشتری دارند و البته از نظر هزینه گران‌تر از لینوکس می‌باشند. از طرفی چون سرورهای لینوکس دارای نرم‌افزارها و سیستم عامل‌های رایگان و اپن سورس می‌باشد به همین دلیل دارای هزینه‌های کمتری می‌باشند. این در صورتی است که به عنوان مثال برای سرور ویندوز هزینه‌هایی بابت خود سیستم‌عامل و نرم‌افزارها از قبیل SQL Server و … صرف می‌شود.

از نظر امنیت نمی‌توان گفت سرورهای لینوکس امن‌تر از ویندوز هستند چون سرورهای لینوکس دارای سیستم اوپن سورس هستند بنابراین نفوذگرها به تمام راه‌های ورود و حفره‌های امنیتی سیستم راحت‌تر از ویندوز دستیابی خواهند داشت. این درحالی است که از نظر امنیت نباید هیچ کدام از این دو سیستم را مورد سوال قرارداد چون تمام سیستم‌های امنیتی سرورهای ای‌هاست توسط گروه امنیتی‌ای بروز و قدرتمند می‌گردند و تلاش ما بر این است که سایت شما حتی دقایقی هم از کار نیافتد.

نکته مهم: عده‌ای تصور میکنند که برای استفاده از سرور لینوکس، باید بر روی کامپیوتر خود سیستم عامل لینوکس نصب کنند. این فرضیه ۱۰۰٪ اشتباه است و کاربران با هر سیستم عاملی می‌توانند به سادگی از خدمات سرورهای لینوکس و سایت‌هایی که بر روی این سیستم عامل قرار دارند استفاده نمایند. در کاربری خدمات این سرورها هیچ مشکلی وجود ندارد و بعضا حتی از کار با ویندوز نیز راحت‌تر است.

کلیه سرویس‌های هاست  برای مدیریت محتواها بهینه سازی شده‌اند.

بدنبال سریع‌ترین و کارآمدترین سرویس میزبانی وب می‌گردید؟ (وردپرس کارآ)

هاست وردپرس، هاست جوملا و ...

مدیریت محتوا وردپرس و جوملا جز محبوب‌ترین مدیریت محتواها برای راه اندازی وب سایت‌ها می‌باشند.

سرویس‌های میزبانی وب میزبان پایتخت مناسب برای میزبانی وب‌سایت هایی بر پایه وردپرس و جوملا می‌باشند و هر دو سری هاست لینوکس و هاست ویندوز از این مدیریت محتوا را پشتیبانی می‌کنند.

کنترل پنل Plesk

کنترل پنل Plesk کارآمدترین کنترل پنل موجود برای سرویس‌های میزبانی وب ویندوزی می‌باشد.

این کنترل پنل این امکان را برای شما فراهم می‌کند که دسترسی کامل برای مدیریت فایل‌ها، ایمیل‌ها، بانک اطلاعاتی و … داشته باشید.

بر روی کنترل پنل پلسک شما می‌توانید بانک اطلاعاتی MSSQL و MySQL را همزمان مدیریت نمایید و همچنین از دو کامپایلر .NET Framework و PHP استفاده نمایید.

کنترل پنل cPanel

کنترل پنل cPanel محبوب‌ترین کنترل پنل سرویس‌های میزبانی وب لینوکسی می‌باشد.

این کنترل پنل کامل‌ترین ابزار مدیریت سرویس میزبانی وب را در اختیار شما قرار می‌دهد که توسط آن می‌توانید کلیه فایل‌ها، ایمیل‌ها، بانک اطلاعاتی و … را از داخل آن مدیریت نمایید.

از طریق سی‌پنل شما دسترسی کامل به بانک اطلاعاتی MySQL دارید و این امکان وجود دارد از بین نسخه های مختلف PHP نسخه مدنظر خودتان را برای وب‌سایتتان انتخاب نمایید.

دیتاسنتر

هاست ایران، هاست اروپا، هاست کانادا

سرویس‌های میزبانی وب میزبان پایتخت در سه نقطه مختلف ارائه می‌گردد، کلیه سرویس‌های هاست لینوکس و هاست ویندوز در ایران، اروپا و کانادا ارائه می‌شوند که در زمان سفارش سرویس میزبانی می‌توانید مکان جغرافیایی سرویس خودتان را انتخاب نمایید.

نهایت سرعت پاسخگویی به کاربران ایرانی با سرویس میزبانی وب ایران

امکانات هاست

امکانات نرم افزاری، امنیتی و سخت افزاری هاست

هاست لینوکس برپایه وب سرویس NGINX می باشد و هاست ویندوز از وب سرویس IIS استفاده می کند. سرویس های هاست لینوکس و ویندوز هر دو از کامپایلر PHP نسخ های 5.6 و 7 استفاده می کنند و برروی آن ها Ioncube, ZendGuard , SourceGuardian آخرین نسخه فعال می باشد. کنترل پنل سرویس های لینوکسی cPanel و ویندوزی Plesk می باشد.

برروی سرویس های هاست، فایروال سخت افزاری Cisco برای مقابله با حملات DDoS فعال می باشد و فایروال نرم افزاری CSF برروی سیستم لینوکسی و فایروال OutPost برروی سرویس ویندوزی فعال است.

سرویس های لینوکس مجهز به سیستم ضد ویروس ClamAV برای اسکن فایل ها و ایمیل ها و همچنین سیستم ضد اکسپولیت CXS برای مقابله با Exploit ها می باشد.

برروی سرویس های ویندوزی آنتی ویروس کسپرسکی فعال هستند.

کنترل پنل مدیریتی هاست ها cPanel و Plesk برای میزبانی وب لینوکس و میزبانی وب ویندوزی می باشند.

پرتال کاربران میزبان پایتخت این امکان را برای شما فراهم می کند که علاوه بر دسترسی به کنترل پنل به صورت مستقیم از طریق پرتال کاربران امکانات زیر را نیز داشته باشید که عملیات آن ها به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار انجام می گیرد.

  • دسترسی به فایروال برای بازگشایی آدرس آی پی مسدود شده
  • تعویض پسورد کنترل پنل و هاست
  • ارتقا هاست و فضا به پلان بالاتر