منو

دامین یا دامنه چیست؟

دامنه در حقیقت نام وب‌سایت شما می‌باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین‌المللی رایج عبارتند از .com, .net, .org که دارای مصارف عمومی می‌باشند و هر یک به ترتیب معرف سایت‌های تجاری (Commercial)، شبکه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می‌باشند. در ثبت این دامنه‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می شوند و برای مدت یک تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می‌باشند.
دامنه‌های .name, .info و .biz نیز در زمره دامنه‌های قابل ثبت برای عموم ولی با کاربری خاص می‌باشند. پسوند .info برای سایت‌های اطلاعاتی (Information)، پسوند .biz برای سایت‌های تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایت‌های شخصی مناسب می‌باشد استفاده از این سه پسوند در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالک آن‌ها خواهد شد. همچنین کلیه دامنه‌های بین‌المللی فوق و بسیاری از دامنه‌های محلی تابع قوانین حمایت کننده از علائم تجاری می‌باشند.
دامنه‌ها هر چند زیر نظر یک موسسه (ICANN) صادر می‌شوند اما پسوندهای گوناگون ممکن است ثبات‌های (Registrar) گوناگون داشته باشند که به عنوان نماینده عمل می‌نمایند. هریک از این ثبات‌ها می‌توانند در قبال دریافت مبالغی ناچیز امنیت یا خدمات بیشتری را ارائه نمایند. دقت فرمایید که ثبت دامنه ارتباط مستقیم با خدمات میزبانی نداشته و هریک از این خدمات را می‌توان از طریق تامین کنندگان مختلف تهیه نمود.

همانطور که برای تهیه یک محل سکونت یا تجارت اولین سوال آدرس منطقه مورد نظر است، برای وب‌سایت نیز این امر اولین مرحله برای شروع می‌باشد و همانطور که در دنیای واقعی نیز آدرس شما بیانگر بسیاری از نکات برای مخاطبین قبل از رویارویی با شما می‌باشد. در دنیای مجازی نیز این امر صادق است. آدرس شما مثلا در یک محل گرانقیمت یا یک ساختمان معروف گویای سطح بالای فعالیت شماست، آدرس دفتر کار شما در یک محل مسکونی ممکن است مشکلاتی را برای شما بوجود آورد یا مراجعین شما را دچار سر در گمی نماید، فعالیت‌های تجاری در مناطق مسکونی ممکن است با محدودیت‌هایی روبرو گردد. با کمی تفاوت می‌توان مشخصه‌های مشابهی را نیز برای آدرس مجازی تعریف نمود. هر سایت می‌تواند از طریق تعداد نامحدودی آدرس ثبت شده قابل دسترس باشد. به همین دلیل ابتدا به اجزا و خصوصیات آدرس یک سایت اشاره می‌نماییم.

چرا باید ثبت دامین کرد؟

برای اینکه شما دارای یک نام شخصی در اینترنت باشید و بتوانید سایت خود را در میان میلیاردها سایت دیگر قرار دهید باید آن را ثبت کنید. از این طریق می‌توانید سایت طراحی شده را بر روی این domain قرار دهید. از طریق یک سایت مشتری می‌تواند به سایت شما رجوع کند و از سرویس‌های شما با خبر شود و یا سفارش دهد.

چگونه دامین خود را ثبت کنیم؟

از آنجایی که احتمال دارد یک نام دامین قبلاً توسط فرد دیگری رزرو شده باشد شما می‌بایست قبل از اینکه سفارش بدهید Domain خود را چک کنید. برای این کار می‌بایست از طریق مراجع ثبت Domain که اصطلاحاً Whois نامیده می‌شوند Domain مربوطه را چک کنید.

لطفاً نام دامنه و پسوند مورد نظر خود را برای جستجو از نظر قابل ثبت شدن در فیلد زیر وارد و سپس کلید جستجو را بزنید.

از طریق کنترل پنل تعبیه شده در پرتال کاربران می توانید آدرس‌های NameServer یا DNS دامین خودتان را به صورت آنی تغییر دهید.

Managed DNS این امکان را برای شما فراهم می‌کند که DNS Zone اختصاصی خودتان را برای دامین خود تعریف نمایید.

شما می‌توانید اطلاعات Whois دامین خودتان را به اطلاعات شخصی خودتان تغییر دهید.

پرتال کاربران میزبان پایتخت به گونه‌ای طراحی شده است که با ثبت سفارش آنلاین دامین، دامین شما به صورت آنی ثبت و فعالسازی می‌گردد.

از طریق خصوصیت Childname می‌توانید رکوردهای Childname برای آدرس‌های DNS اختصاصی خودتان برروی دامین ایجاد نمایید.

از طریق این بخش می‌توانید کد انتقال دامین یا EPP خودتان را به صورت آنی دریافت نمایید و دامین خودتان را در هر لحظه منتقل نمایید.

این گزینه برای تغییر در وضعیت قفل دامین می باشد که می توانید دامین را قفل یا بازگشایی قفل نمایید تا امکان انتقال یا عدم انتقال آن فراهم شود.

با فعال کردن خصوصیت Privacy Protection اطلاعات Whois دامین شما دیگر نمایش داده خواهد شد و دامین شما به صاحب امتیاز ناشناس و مخفی در فضای اینترنت خواهد بود.